Podporuje mojeID IN TIME

Zvířata » Agama vousatá
Agama vousatá - Pogona vitticeps (Ahl, 1927)

Tělesné rozměry
50 - 60cm

Věk:
8 – 14 let

Výskyt
Východ Austrálie od středního Queenslandu až po jihovýchod Severního Teritoria.

Biotop
Vyskytuje se na pouštích, kamenitých stepích, tu a tam také v oblastech zarostlých stromy, na které obratně šplhá za potravou. Nelézt jí můžeme také na plotech, telegrafních sloupech a železničních násypech.

Teplota
28 – 32°C, lokálně až 38°C

Způsob obživy
Živí se obvykle cvrčky, sarančaty, motýly, šváby, ovoce a zelenina.

Osvětlení:
Arcadia basking solar spot, Arcadia D3 UV basking lamp, Arcadia halogen basking spot, Exo-Terra intens basking spot, Exo-Tarra infrared basking spot, Arcadia D3 compact reptile lamp 23W 10.0 UVB, Exo-Terra reptile UVB150 a další.

Chov
Chováme je jednotlivě, nebo ve skupinách - jeden samec a více samic. Pro jednotlivce postačí terárium o rozměrech D100 x V40 x H40cm a pro skupinu D150 x V50 x H60cm - čím větší tím lepší. Jako substrát použijeme písek ve vrstvě 10 - 15cm vysoké. Vybavení tvoří miska s vodou, kameny, kořeny, větve a kousky kůry.

Rozmnožování
Pokud se chystáme agamy množit, je důležité v zimních měsících zimování, které trvá zhruba 2 – 3 měsíce, při kterých zvířata hibernují. Zimovat dáváme pouze zvířata ve výborné zdravotní kondici. Po probuzení většinou dochází k páření. 25-45 dní po zabřeznutí klade samička 10 až 20 vajíček do předem vyhrabané chodby, kterou posléze zahrne a navrší na ni 15-20cm vysokou hromadu písku. Vejce inkubujeme při teplotě 28-30°C, mláďata se za těchto podmínek líhnou po 60-72 dnech. Jsou velice plachá a snadno se stresují. Dospívají mezi prvním a druhým rokem života.