Podporuje mojeID

Zvířata » Gekončík noční
Gekončík noční - Eublepharis macularius (Blyth, 1854)

Tělesné rozměry
20 – 28cm

Věk:
20let

Výskyt
Indie, Afganistan, Pákistán, Írán a Irák.

Biotop
Pouštní a polopouštní

Teplota
22 – 30°C

Způsob obživy
Živí se obvykle cvrčky, sarančaty, motýly, šváby.

Osvětlení:
Arcadia natural sunlight compact reptile lamp 23W 2.0 UVB, Arcadia LED moonlight strip, Arcadia basking solar spot, Exo-terra night heat lamp a další.

Chov
Jeho chov je velice jednoduchý - nevyžaduje žádné speciální podmínky. Gekon má noční aktivitu – přes den se schovává v úkrytu. Chováme je ve skupině 1,3-4 ve větším teráriu o rozměrech D80 x V40 x H40cm. Jako substrát použijeme písek. Terárium volíme suchého typu s pár větvemi a s dostatkem úkrytů. Nezbytná je plochá miska s vodou. Teplota nad vyhřívacími místy by měla dosahovat až 35°C, jinde v rozmezí 28-32°C ve dne a 20-22°C v noci. Denní osvětlení začínáme v září postupně zkracovat  na 6-8 hodin. Od ledna zase postupně prodlužujeme na 12-14 hodin. Tito Gekončíci v teráriu snadno zkrotnou a brzy si zvyknou na přesnou dobu krmení.  Často přijímají potravu z ruky. Rosíme je jedenkrát za měsíc.

Rozmnožování
Probíhá po celý rok, pouze v zimních měsících má samice útlum, při kterém je dobré snížit teplotu. Samice klade většinou dvě vajíčka, která umístíme do inkubátoru o teplotě 26 – 28°C. Zhruba po 60 - 70 dnech se mláďata vylíhnou. V 6 měsících se dá už poznat pohlaví.