Podporuje mojeID IN TIME

Zvířata » Pralesnička strašná
Pralesnička strašná - Phyllobates terribilis (Myers, Daly & Malkin, 1978)

Tělesné rozměry
45 – 50mm

Věk:
10 – 15 let

Výskyt
Západní Columbie v nadmořské výšce 100 – 200 metrů

Biotop
Tropický

Teplota
20 - 25°C

Způsob obživy
Octomilky, mikro-cvrčky (do 3mm), chvostoskoci a smýkaný hmyz.

Osvětlení:
Arcadia basking solar flood, Arcadia D3 compact reptile lamp 23W 7.0 UVB, Exo-Terra reptile UVB100, Exo-Terra daylight basking spot, Exo-Terra natural light full spectrum daylight bulb a další.

Chov
Chováme je ve skupině. Terárium postačí menších rozměrů D50 x V45 x H45cm. Jako substrát použijeme rašelinu, lignocel, a nebo vše smíchané dohromady, Na něj umístíme mech nebo Dubové listí.  Terárium by mělo být hustě osázené s několika větvemi ke šplhaní. Do terária také umístíme rozpůlené kokosky nebo krabičky od filmu, do kterých se zvířata schovávají, ale především do nich kladou vajíčka. Také tam umístíme misku, a nebo jinou nádobu na vodu. Rosíme dvakrát denně - ráno a navečer.

Jed
Jedná se o nejjedovatější druh Pralesniček. Dokáže vytvořit takové množství toxinu, které by dokázalo usmrtit až dvacet myší nebo 8 – 10 lidí. Účinnou látku tvoří především alkaloid betrachotoxin patřící mezi nejprudší známé jedy a neexistuje proti němu žádná účinná protilátka. Má nervově paralyzující účinky a vliv na srdeční činnost.
Člověka může zabít použití pouhých 0,0001 g této látky. Silný kožní neurotoxin je dodnes indiány využíván na napouštění hrotů do foukaček. Sekret navíc silně páchne, což má účel odpudit případné predátory, má také silné antiparazitické, antibakteriální i antimykotické účinky.

Rozmnožování
Probíhá po celý rok, pouze v zimních měsících mají samice útlum, při kterém nekladou. Vajíčka po nakladení umístíme do Petiho misek s kapkou vody, kde se pulci vylíhnou. Pulce pak jednotlivě přemístíme do krabičky s vodou, ve které máme Jávský mech a kousek Bukového nebo Dubového listu. Krmíme je kvalitním krmením pro akvarijní ryby, a nebo odlupovanými Arteriemi. Po metamorfóze je přemístíme do malého terária o rozměrech D30 x V30 x H30cm kde je krmíme chvostoskoky. Žabky dospívají zhruba v jeden a půl roce života.